קו לעובד

תרומה בכסף

תחום פעילות:

הגנה על זכויות עובדים

אוכלוסיית יעד:

עובדים ישראלים בפרט וכלל העובדים במשק ביניהם מהגרים, עובדים פלסטינים, מבקשי מקלט וכו'

שם איש קשר:

עדי מעוז

דאר אלקטרוני:

מס' טלפון:

054245147

הצורך במשפט:

הגנה על זכויות העובדים במשק בעת המשבר ובשלבי היציאה ממנו

פירוט הצורך:

שם הפרוייקט: מידע, ייעוץ וסיוע לעובדים
מטרת הפרוייקט: קו לעובד מבקשת תמיכה בשעה זו כדי לעמוד בעומס הפניות שהולך וגדל של עובדים לנוכח המצב המשברי שאליו נקלע המשק ולחזק את היכולת שלנו לספק סיוע שיאפשר שמירה על זכויותיהם של עובדים ואלה שישובו לשוק העבודה לאחריו. הסיוע לעובדים בעת הזו הוא קריטי – ראשית, משום שכך יובטח עבורם ועבור משפחותיהם האפשרות להתפרנס ולהתקיים בכבוד ותובטח רווחתם הכלכלית והנפשית. שנית שמירה על נורמות של הוגנות ביחסי העבודה במשק היא אינטרס של כלל העובדים.
הסוגייה שאמור לפתור: המשבר הנוכחי מציב לא רק אתגרים בריאותיים אלא גם כלכליים, בשעה שעובדים מאבדים את מקומות עבודתיהם ונאבקים לקיים את משפחותיהם, ומעסיקים שנאנקים תחת עול קיום העסקים שלהם. כבר כעת אחוזי האבטלה עומדים על למעלה מ 26% וצפויים עוד לעלות. העובדים שנפגעים יותר מכל במשבר זה הם אלה שמלכתילה מצויים בשוליים החברתיים-כלכליים, עובדים בשכר נמוך ועם מעט הגנות, וביניהם אמהות חד הוריות, עובדים מעל גיל הפרישה, עובדים שעתיים, עובדי קבלן, עצמאיים ועוד. רבים מהם מגיעים מקבוצות מוחלשות מלכתחילה, כגון אתיופים, חרדים, ערבים, ומשבר זה עשוי לדחוק אותם עוד יותר לשוליים ולהביא לניכורם מהחברה הישראלית.
יתרה מכך, עובדים שהוגדרו חיוניים, רבים מהם מאוכלוסיות מוחלשות, שממשיכים לעבוד, למשל בבניין, תעשיות המזון (חנויות, מפעלים וכו'), מנקים (במיוחד בבתי חולים). עובדים אלה נדרשים להמשיך לעבוד ואף להגדיל את היקף שעות העבודה שלהם לעתים בעבודות שמסכנות אותם ללא ציוד או הגנות ראויות לבריאותם ורווחתם. כך למשל אנו עדים לתופעות כגון עובדים שנדרשים לעבוד שעות רבות ללא תגמול או לעבוד ללא הפסקות, העדר מיגון בעבודה ועוד.
אוכלוסיית יעד: קהל היעד המרכזי של הפרויקט הם עובדים ישראלים בפרט וכלל העובדים במשק ביניהם מהגרים, עובדים פלסטינים, מבקשי מקלט וכו'.
תיאור כללי על הפרוייקט: קו לעובד פועלת לתת מענה לצרכים האקוטיים של עובדים בישראל בתקופת משבר הקורונה ולאחריו, באמצעות הבטחה לקיומן של נורמות וכללים שיגנו על עובדים ויבטיחו את קיומם בכבוד ואת השמירה על בריאותם. בימים אלה אנו בקו לעובד פועלים לתת מענה, במספר שפות, למאות פניות של עובדים שאיבדו את מקור פרנסתם כמו גם עובדים שנותרו בשוק העבודה, בשל צורך הולך וגובר בייעוץ, סיוע ומתן מידע על הזכויות שמגיעות להם עפ"י חוק/תקנות בעת הזו. במקביל, אנו פועלים לקידום רשת ביטחון כלכלית, שתבטיח הגנות רוחביות לעובדים בעת משבר הקורונה ולאחריו.
תיאור בקצרה של דרך ההפעלה: 1. מידע וייעוץ לעובדים ביחס לזכויותיהם באמצעות קו חם טלפוני ומענים במייל ובפייסבוק בשש שפות. כמו גם על ידי פרסום מידע אודות זכויות עובדים בעת המגפה ולאחריה, ובאמצעות אפליקציית מיצוי זכויות בעבודה שנשיק.
2. סיוע לעובדים לשמור על זכויותיהם בעבודה ולמצות את הקצבאות המגיעות להם.
3. יצירת רשת בטחון כלכלית, בריאותית וסוציאלית לעובדים באמצעות קידום מדיניות שמיטיבה ומגנה על עובדים מול גורמי ממשל רלוונטים ובאמצעות העלאת מודעות ציבורית.
4. חזרה למתן סיוע פרטני לעובדים במסגרת קבלות קהל יומיומיות בסניפי העמותה, ברגע שהנחיות הבידוד יסתיימו/יאפשרו זאת
עלות הפרוייקט: 700,000
תקציב הארגון: 3.5 מיליון ש"ח
מחזור הארגון בשנה הקודמת: 4546896 כולל שווה ערך
תקציב הארגון בשנה הנוכחית: 3.5 מיליון ש"ח
האם יש תורמים נוספים? אנא פרט…: כן, חלק ביקשו להישאר אנונימיים, קרנות מחו"ל ומישראל